GRONKOWIEC - Produkty - Chelated Zinc
Tabletki zawierające organiczny związek cynku w formie chelatów, dobrze przyswajalny i efektywnie wykorzystywany przez organizm. Szczególnie polecany mężczyznom.
Opakowanie Chelated Zinc zawiera 100 tabletek. Można go kupić w sklepie TUTAJ
1 tabletka zawiera |
|
Cynk (celat aminokwasowy) |
15 mg |
Sposób użycia: 1 tabletka dziennie lub według zaleceń.
Cynk
Cynk działa w naszym organizmie jak policjant kierujący ruchem. Nadzorując pracę systemów enzymatycznych, wpływa na wiele procesów przemiany materii. Jest składnikiem wielu enzymów, które są odpowiedzialne za kilka tysięcy zadań: od wzrostu komórek do wytwarzania testosteronu (hormonu płciowego). Cynk jest magazynowany w organizmie w niewielkich ilościach, dlatego zachodzi potrzeba regularnej jego dostawy. Jeśli chociaż tylko przez tydzień będzie go za mało, spowalnia się rozwój mięśni i słabnie system immunologiczny (możliwość przeciwstawiania się chorobom).
Cynk jest niezbędny w syntezie białka i przy wytwarzaniu DNA. Wspomaga powstawanie insuliny (hormonu trzustki, potrzebnego do regulacji przemiany cukrów). Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Zapewnia prawidłowy rozwój narządów rozrodczych oraz czynność prostaty. Reguluje zdolność skurczu mięśni. Według najnowszych badań, cynk korzystnie wpływa na czynność mózgu oraz na skuteczność leczenia schizofrenii. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z przerostem prostaty, a także może być pożyteczny w leczeniu bezpłodności. Obniża poziom cholesterolu w organizmie, korzystnie wpływa na proces wzrostu i sprawność umysłową, może pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń umysłowych. Przywraca uczucie smaku i usuwa białe plamki z płytek paznokci.
Z doświadczeń wynika, że niejednemu mężczyźnie, który ma zaburzenia potencji, mogą znacz nie pomóc dodatki żywieniowe z cynkiem i witaminą B6. Właśnie z tego powodu, szczególnie mężczyźni powinni zadbać o odpowiedni poziom cynku w organizmie - niezależnie od tego, czy mają problemy z prostatą, czy też nie.
Podawanie cynku i magnezu osobom starszym wpływa korzystnie na ich samopoczucie. Kobiety, które mają nieregularne miesiączki, powinny zastosować preparaty cynkowe, zanim lekarz zaleci im kurację hormonalną. Głównym zagrożeniem ludzi mieszkających w dużych miastach jest ołów i kadm, które dostają się do powietrza z rur wydechowych samochodów oraz z dymu papierosowego. Przy zmniejszonej ilości cynku organizm pobiera więcej ołowiu i kadmu; ale jest też odwrotnie: zażywając cynk można zmniejszyć pobór tych trujących substancji. Cynk stanowi więc ochronę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego środowiska. Sportowcy potrzebują więcej cynku niż wynosi przeciętne zapotrzebowanie, ponieważ tracą dość dużo tego pierwiastka podczas treningów i zawodów.
Sporo cynku znajduje się w mięsie, w owocach morza (ryby, kraby itd.) oraz w jajkach. Inne dobre źródła cynku to kiełki pszenicy, drożdże piwne, pestki dyni, mleko i musztarda.
Dzienna dawka cynku dla dorosłych mężczyzn zalecana przez Urząd ds. żywności i Leków (Food and Drug Administration FDA) w Stanach Zjednoczonych wynosi 15 mg. Pewne badania wykazały, że przeciętny amerykański posiłek dostarcza tylko połowę tej ilości (8,6 mg). W Polsce niestety sytuacja przedstawia się podobnie.
UWAGA!
* Dodatki żywieniowe zawierające cynk zwiększają zapotrzebowanie na witaminę A lub beta karoten, ponieważ cynk działa najlepiej razem z witaminą A, wapniem i fosforem.
* W niektórych preparatach cynk występuje w postaci glukonianu lub siarczanu. W innych, bardziej nowoczesnych - w formie chelatowej. Jest to najlepszy sposób przyjmowania cynku, ze względu na fakt, że organizm tę właśnie formę przyswaja najlepiej.
* Jako dodatek żywieniowy polecana jest dzienna dawka 15 mg cynku; u sportowców może ona wzrosnąć nawet do 50 mg. Większe zapotrzebowanie na cynk występuje u osób chorych na cukrzycę i alkoholików. Granicę toksyczności w literaturze fachowej opisuje się różnie: bądź 150 mg dziennie, bądź 500 mg dziennie (powyżej tej ilości cynk może spowodować zatrucie). |